Od czego zależy wytrzymałość opakowań z kartonu?
Opakowania z kartonu mają to do siebie, że są bardzo uniwersalne. Wykorzystywane są przez wiele branż, szczególnie e-commerce, transport, logistykę i przemysł spożywczy. Jednak, aby towar znajdujący się w kartonach nie uległ uszkodzeniu, musi być dobrze zabezpieczony, a opakowanie kartonowe - wytrzymałe.
Wytrzymałość opakowań zależy od wielu czynników, np. od rodzaju użytego do produkcji materiału, wymiarów opakowania, składowania czy właściwości fizycznych produktów. Nie bez znaczenia jest także sposób produkcji opakowań kartonowych. Na ich wytrzymałość duży wpływ ma dokładność wycinania i klejenia czy użycie wysokiej jakości materiałów klejących. Użycie słabego kleju sprawi, że karton szybko się rozerwie.
Rodzaj i grubość opakowania kartonowego
Wytrzymałe opakowania kartonowe mogą być wykonane z różnych rodzajów papieru i kartonu, a jak wiadomo, każdy materiał charakteryzuje się różnymi właściwościami mechanicznymi. Wyróżnia się tekturę litą, falistą oraz sklejaną. Najbardziej wytrzymała na ciężar i uszkodzenia będzie tektura falista, która ma wielowarstwową strukturę. Będzie ona lepsza do pakowania cięższych przedmiotów.
Im grubsza tektura, tym opakowanie będzie bardziej wytrzymałe. O jej trwałości i wytrzymałości świadczy ułożenie, a także gęstość warstw. Opakowania grubsze o większej liczbie warstw będą bardziej odporne na uszkodzenia w transporcie czy składowaniu.
Warunki składowania i właściwości fizyczne produktów
Warunki transportu i składowania również mają duże znaczenie. Wibracje, wstrząsy, wilgoć, wysoka lub niska temperatura – to wszystko może negatywnie wpływać na wytrzymałość opakowania. Tak samo, jak właściwości fizyczne produktów, tzn. ich waga, kształt czy kruchość. Źle zabezpieczony produkt w opakowaniu kartonowym może się także rozlać, dlatego przy wysyłce takich produktów, warto użyć bardziej wytrzymałych kartonów, z większą liczbą warstw tektury.