Karton i ekologia
Czy da się pogodzić przemysłową produkcję opakowań tekturowych i dbanie o środowisko? Można, a wręcz powinno się to robić, bo opakowania kartonowe znane jako jedne z najpopularniejszych metod pakowania żywności, przewożenia towarów różnego rodzaju, lekki, wygodny i trwały materiał, są powszechne pod każdą szerokością geograficzną.
Niestety, generuje to także obciążenie planety, przez niewłaściwe użytkowanie przez konsumentów – brak recyclingu, czy wyrzucanie pudeł tekturowych gdzie bądź. Jest na to rada: z szerokiej oferty opakowań kartonowych można wybrać nie tylko rozmiar, sposób zamknięcia, ale i materiał wykonania – składający się z makulatury, z biodegradowalną domieszką, bez chemicznych dodatków i farb. Wszystko po to, aby łatwiej było przetworzyć tekturowe pudełka po zużyciu oraz i wspomóc ich rozkładanie.
Aby śmiecić mniej
Nowymi trendami w społeczeństwie są metody less-waste, lub zero-waste. Produkcja materiałów tekturowych i kartonowych opiera się na zużyciu wody i materiałów pochodzących od roślin – głównie drzew. Ekologiczne trendy dotarły i tam - producenci kartonów idą z duchem czasu, i przygotowują nowoczesne materiały, o zwiększonej biodegradowalności i mniejszym obciążeniu środowiska. Już na poziomie produkcji tektury, unika się stosowania barwników, wybielaczy, substancji sztucznie utwardzających czy chemicznych domieszek. Ponadto, przy identyfikacji wizualnej, którą często można zobaczyć na kartonach, stosuje się ekologiczne farby, bez metali ciężkich, na bazie wody. Tak wyprodukowane opakowanie ma lepsze możliwości rozkładu (jak najbardziej neutralnego) a ponadto, nadaje się do powtórnego użycia, po przerobieniu na makulaturę i włączenia do obiegu raz jeszcze.
Jakość, cena, ekologia – wszystko da się pogodzić!
Gdzie kryje się popularność kartonów? Są to funkcjonalne, wytrzymałe i estetyczne opakowania – używane w transporcie i logistyce, w skali przemysłowej i do codziennych obowiązków. Zastosowanie ekologicznych komponentów i zmienionej metody produkcji nie wpływa na ich podstawową rolę. Tektury używane do produkcji poddawane są testom, także wytrzymałości. Produkcja przyjaznych dla środowiska materiałów nie wpływa ponadto na ich cenę – a przy mądrym zaprojektowaniu linii produkcyjnej wręcz przeciwnie, może doprowadzić to do oszczędności producenta – energii, wody – jeśli uda się tylko ponownie przetwarzać materiał.