Jakie są charakterystyczne cechy kartonowych opakowań na owce i warzywa?
Opakowanie to produkt stanowiący wierzchnią warstwę danego towaru i ma na celu ochronę, ułatwianie magazynowania, przenoszenia oraz sprzedaży poprzez wpływ na wyobraźnię potencjalnego nabywcy. Opakowania mają kilka istotnych funkcji: funkcja ochronna towarów, informacyjna, reklamowa, promocyjna, jakościowa oraz ekologiczna.
Opakowania używa się niemal w każdej branży, w tym również spożywczej. Często wykorzystuje się opakowania kartonowe, takie jak np. kartonowe skrzynki na owoce i warzywa. Kartonowe skrzynki powstają z tektury, czyli najgrubszego materiału papierniczego. Ta z kolei powstaje, m.in. z makulatury i grubszego ścieru drewna. Po odpowiedniej obróbce termicznej i chemicznej otrzymujemy pojedynczą warstwę papierniczą, która będzie podstawą dalszej pracy. Po sklejeniu kilku z nich powstaje tektura. Im jest ich więcej tym tektura będzie sztywniejsza i bardziej odporna na zniekształcenia. Ponieważ skrzynka powinna być dosyć sztywna, powinna być wykonana z tektury falistej.
Odporne i ekologiczne opakowania
Może się wydawać, że pudełka kartonowe nie są zbyt solidne. Jednakże jak zostało wspomniane gruby karton czy ten wykonany z tektury falistej jest doskonałym rozwiązaniem, aby zapewnić bezpieczeństwo towaru przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wybierając opakowanie, warto zwrócić uwagę na wskaźnik ETC oraz BTC. Pierwszy z nich określa wytrzymałość krawędzi tektury, BTC jest natomiast parametrem, wskazującym wytrzymałość kartonu na nacisk. Dodatkowo warto podkreślić, że karton rozkłada się znacznie szybciej niż opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Co więcej, skrzynki wykonuje się z celulozy pochodzącej z drewna, co oznacza, że jest to materiał odnawialny. Pamiętajmy, że produkcja kartonu w nowoczesnych firmach produkcyjnych również nie przyczynia się do zanieczyszczeń środowiska. Ponadto skrzynki kartonowe oprócz wymienionych powyżej zalet, sprawdzą się doskonale, ponieważ są stosunkowo niedrogie.