Czy pudła kartonowe są wytrzymałe?
Konstrukcja pudeł kartonowych wydaje się być prosta, jednak bogactwo rozmiarów i kształtów sprawia, że znajdują one swoje zastosowanie niemal wszędzie. Są wykorzystywane podczas przeprowadzek czy w różnego rodzaju sklepach. Wysoką wytrzymałość kartonów gwarantują gramatura oraz rodzaj fal wykorzystanych w produkcji.
Charakterystyka pudeł kartonowych
Kartony wykonuje się z tektury litej lub falistej. W tym pierwszym przypadku materiał jest giętki, dzięki czemu swoje zastosowanie znajduje w branży spożywczej oraz chemicznej. Tektura falista natomiast sprawia, że karton jest sztywny i odporny na uderzenia. Największą wytrzymałość zapewnia tektura falista złożona z pięciu warstw i z podwójną falą BC. Duży wpływ na wytrzymałość tektury ma również współczynnik ECT. Taka konstrukcja wykorzystywana jest w pudłach fasonowych i klapowych. Pudła kartonowe o wysokiej wytrzymałości posiadają korpus oraz ściany boczne, które należy ze sobą skleić.
Rodzaje pudeł kartonowych:
- Archiwizacyjne
- Fasonowe
- Kaszerowane
- Klapowe
- Ozdobne
Zastosowanie pudeł kartonowych
Kaszerowane pudła kartonowe o największej wytrzymałości stosowane są głównie w transporcie i zakładach przemysłowych. Kartony sprawdzają się również w magazynowaniu sprzętu domowego. Dopasowane do konkretnego towaru pudła fasonowe sprawdzają się w gastronomii i do przechowywania żywności. Umieszczenie w środku kartonu klapowego przekładki lub kratownicy zabezpiecza przedmioty, dzięki czemu konstrukcja tych pudełek jest jeszcze bardziej wzmocniona i łatwa do przetransportowania. Taki rodzaj kartonów najchętniej stosowany jest w branży kurierskiej oraz w hurtowniach. Pudełka ozdobne natomiast stanowią oryginalną dekorację w domowym wnętrzu, a dodatkowo utrzymują porządek w pomieszczeniu.