Czy opakowania kartonowe mogą podlegać recyklingowi?
Opakowania kartonowe znajdują obecnie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Powszechnie wykorzystuje się je w wielu branżach - od spożywczej po transport. Doceniane są przede wszystkim za wygodę, lekkość oraz przystępne ceny. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co stanie się z opakowaniami kartonowymi, gdy już zostaną wykorzystane. W tym artykule pochylimy się nieco nad kwestią ich recyklingu.
Opakowania kartonowe w 100% przeznaczone do recyklingu
Opakowania kartonowe wyróżniają się nie tylko wyjątkowymi walorami użytkowymi oraz bezpieczeństwem zastosowania (można w nich przechowywać np. żywność), ale również możliwością dalszego przetworzenia. Wszystkie komponenty użyte do ich produkcji mogą być poddane recyklingowi.
Głównym surowcem, który można pozyskać z opakowań kartonowych, jest oczywiście papier, czyli celuloza. Pierwotnie powstaje ona ze źródeł naturalnych, a więc drzew. Za sprawą recyklingu można ograniczyć eksploatację cennych zasobów naturalnych. Celuloza nie tylko pozwala na 100% recyklingu, ale również może być przetwarzana w kilku cyklach, zapewniając dobre właściwości. W przypadku kartonów, które zawierają w sobie inne składniki, np. tworzywa sztuczne, również możliwy jest odzysk i późniejszy recykling.
Przetwarzanie opakowań kartonowych
Opakowania kartonowe bardzo rzadko mają tylko “jedno życie”. Z powodzeniem nadają się do przetwarzania, co w dużej mierze sprawia, że można je zaliczyć do wyrobów jak najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego. Surowce wtórne pozyskane ze zużytych opakowań kartonowych z powodzeniem nadają się do produkcji np. wyrobów codziennego użytku. Powstają z nich również nowe kartony używane do pakowania czy transportu, a także ręczniki papierowe, papier toaletowy, chusteczki higieniczne itp. Warto przy tym pamiętać, że wyroby po recyklingu nadal zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, dlatego z powodzeniem można je wykorzystywać np. w branży spożywczej.
Dla recyklingu opakowań kartonowych bardzo ważne jest, aby były one odpowiednio segregowane przez użytkowników. Zawsze warto je umieszczać w specjalnych pojemnikach przeznaczonych na makulaturę, gdyż w ten sposób trafiają do specjalistycznych przedsiębiorstw, zajmujących się przetwarzaniem i odzyskiwaniem surowców wtórnych.